OKENNÍ SLUŽBY Vojťas / Žaluzie Vojťas ( Tel: +420 721 034 263 / +420 777 831 343 )

CELKOVÁ RENOVACE ŠPALETOVÝCH A KASTLOVÝCH OKEN

Dřevo je tradičním, ekologickým materiálem na výrobu dřevěných oken. Pokud se o dřevěná okna pravidelně a šetrně staráte, mají i dlouhou životnost. Dřevo je ale přírodní materiál a jako takový podléhá různým povětrnostním vlivům a dřevokazným škůdcům, které na něj působí. Časem tedy může dojít k oděrkům, škrábancům, odloupání barvy, stará dvojitá okna špatně těsní apod. V takovém případě je na řadě celková renovace dřevěných oken.

Nejprve zhodnotíme, zda jsou okna ještě vhodná k opravě anebo je již nutná jejich výměna.  Zda splňují podmínku tepelné izolace, odhlučnění a jestli jejich vizuální a technický stav ještě umožňuje provést opravu. Jsou také městské a venkovské oblasti památkově chráněné, kde se původní dřevěná okna a sklo musí zachovat, není tedy jiná možnost než okna zrenovovat.

Špaletové okno je konstruováno vnějšími a vnitřními samostatně otvíratelnými křídly. Mezi nimi je vnitřní prostor – špaleta. Vnější křídla se otevírají ven (nebo dovnitř) a vnitřní dovnitř, meziprostor často slouží k umístění květináčů. Při rekonstrukci takového okna nejdříve demontujte jednotlivá křídla z kovových závěsů. Okna uložíme na podložku a opatrně odstraňíme nesoudržný sklářský tmel. K tomuto účelu nám dobře poslouží dláto s dřevěnou paličkou a ocelovou škrabkou. Poté opatrně vytáhneme aretační hřebíčky, jimiž jsou skla ukotvena v drážkách.

Zkontrolujte, zda jsou jednotlivé části okenního rámu v pořádku.

Pokud zjistíte, že některá část rámu je poškozena ztrouchnivěním, opatrně ji demontujte a poškozenou část nahraďte novým dílem vyrobeným na míru od truhláře. Poškozené a staré kování demontujeme a nahradíme novým kováním.

Zbytek starého nátěru odstraníme špachtlí nebo cidlinou – železnou truhlářskou škrabkou. Nejdříve horkovzdušnou pistolí nahřejeme starý nátěr a poté jej opatrně seškrábneme špachtlí. Můžeme použít také chemický přípravek s gelovou konzistencí, který se štětcem nanese na dřevěný rám. Starý nátěr nabobtná a posléze jde snáze strhnout pomocí špachtle.

Zbytek nerovností a barev vybrusíme mechanicky bruskou s hrubším brusným papírem. Místa, která jsou špatně dostupná brusíme ručně smirkovým papírem uchyceným na dřevěné kostce. Poté zbavíme dřevěný rám prachových částic a znovu, teď již ručně, jemným smirkem dřevěný rám nahladko přebrousíme. Opět štětcem rám očistíme od dřevného prachu. Praskliny a nerovnosti přetmelíme tmelem a zabrousíme brusným papírem. Stejným způsobem očistíme, vyspravíme a natřeme i okenní rám ve zdivu.

Aplikace impregnačního nátěru

Okenní rámy máme nyní připraveny na první nátěr impregnací a penetračním základem nebo nátěrem (fermeží). Impregnace brání dřevokazným houbám a dřevokazným škůdcům v poškozování dřeva. Penetrace se nasákne do dřeva a vytvoří podklad pro nanesení základové a vrchní nátěrové barvy. Po zaschnutí penetrace povrch okenního rámu znovu přebrusíme.

Aplikace nátěru na dřevěná okna

Poté naneseme první nátěr barvy na dřevo. Pokud chceme zachovat okna v přírodním stylu, natíráme transparentním lakem na dřevo. Po zaschnutí první vrstvy laku povrch okna opět přebrousíme jemným brusným papírem. Po očištění od prachu opět nanášíme druhý, finální nátěr barvou nebo lakem. Aplikace druhého nátěru zajišťuje pevnou ochranu okenního rámu proti povětrnostním vlivům a tím prodlužuje životnost ošetřeného a zrenovovaného povrchu. Po zaschnutí laku, což trvá obvykle 24 hodin, můžeme na okna namontovat kování.

Těsnění dřevěných oken

Pro utěsnění kontaktu křídla s rámem okna jsou v nabídce těsnící trubičkové profily do drážky o průměrech 6 mm, 8 mm a 10 mm. Kvalitním utěsněním okna se sníží průvzdušnost oken a také celkové tepelné ztráty objektu.